Ārstējama psoriāze-ādas slimība

16.04.2016
Ārstējama psoriāze-ādas slimība

Āda ir cilvēka lielākais orgāns, kas visvairāk ir pakļauts apkārtējās vides iedarbībai gan iekšēji, gan ārēji. Ādas stāvoklis, krāsa, elastīgums parāda kopējo veselības stāvokli un jebkādas izmaiņas, kas skar ādu, ir rūpīgi jāanalizē un nepieciešamības gadījumā jāvēršas pie speciālistiem.

 

Nepatīkamā zvīņēde.

 

Ļoti nepatīkama slimība, kas medicīniski ir pazīstama jau no laikiem, kad dzīvoja Hipokrāts, ir psoriāze. Tā ir hroniska ādas slimība, kas vizuāli redzama, kā sārti izsitumi, plankumi, kurus klāj baltas vai sudrabainas zvīņas. Tas ir iemesls, kāpēc šo slimību dēvē arī par zvīņēdi.

 

Tā vairāk izplatīta tieši Ziemeļeiropā, kur ar to slimo 3-5% no iedzīvotājiem. Slimībai pakļauti ir jebkura vecuma cilvēki, tomēr visbiežāk ar psoriāzi slimo jaunieši pubertātes vecumā, kas skaidrojams ar hormonālajām izmaiņām organismā, un cilvēki ap 50-60 gadiem. Apkārtējiem slimība nav bīstama, jo nav lipīga.

 

Galvenie faktori, kas veicina slimības attīstību, ir stress, psihiskas vai fiziskas traumas, vīrusu un baktēriju izraisītas infekcijas, piemēram, angīna, tāpat arī vielmaiņas traucējumi. Diemžēl pētījumi rāda, ka 40% no slimniekiem slimība ir iedzimusi no kāda radinieka.

 

Lai arī medicīna ir tik ļoti attīstījusies, zvīņēde nav pilnībā izārstējama. Tas ir iemesls, kāpēc tai uzmanība jāpievērš savlaicīgi, lai izprastu tās cēloņus un varētu uzsākt laicīgu profilaksi. Ārstējama psoriāze ir, ja to pēc iespējas agrākā stadijā diagnosticē un uzsāk slimības profilaksi.

 

Kā jārīkojas, ja ir aizdomas par saslimšanu?

 

Ja ir aizdomas par saslimšanu ar psoriāzi, ir jāvēršas pie dermatologa, kas noteiks slimības formu un sniegs konsultāciju par turpmāko ārstēšanas formu un iespējām. Lai to izdarītu, tiks veikta rūpīga diagnostika, kuras ietvaros speciālists pārbaudīs ārēji redzamās pazīmes, uzzinās pacienta ēšanas paradumus un dzīvesstilu, kas var būtiski palīdzēt, lai saprastu psoriāzes cēloņus. Tāpat arī tiks noņemts ādas gabaliņš, zvīņa vai naga drumstala, lai to detalizēti izpētītu mikroskopā.

 

Kā notiek ārstēšanas process?

 

Lai ārstētu slimību, tiek lietoti šampūni, ziedes un medikamenti. Tomēr viens no būtiskākajiem aspektiem ir veselīgs dzīvesveids un pozitīvisms, jo slimības laikā būtiska uzmanība tiek pievērstapacienta emocionālajam stāvoklim, tāpat arī citām ārējām un iekšējām izmaiņām, kas vērojamas organismā.

 

Ļoti svarīgi ir nesākt pašārstēšanos, kas var novest pie vēl smagākām sekām. Jāseko dermatologa norādījumiem, lai maksimāli uzlabotu ādas estētisko izskatu, lai varētu attīrīt ādu un atbrīvoties no nepatīkamās slimības. Ja slimība tiks ārstēta nepareizi, medikamenti var veicināt proriāzes pāriešanu smagākā formā vai pat veicināt citas slimības.

Psoriāze veicina arī citas slimības

Psoriāze ir autoimūnā slimība, jo savā būtībā tas ir šūnu iekaisums. Ja to laikus neārstē, psoriāzes slimniekiem diemžēl var parādīties arī citas slimības - zarnu iekaisumi vai pat Krona slimība. Tikpat nepatīkami pēkšņi var parādīties arī locītavu iekaisums - psoriātisks artrīts. Ar šo kaiti patiesībā sirgst pat vairāk nekā puse smagas psoriāzes pacientu. Tāpat var parādīties arī sirds asinsvadu slimības, kuru rezultātā diemžēl pastiprinās arī risks saķert insultu vai infarktu. 

Tāpat šī slimība par izraisīt vai paasināt depresiju vai citus līdzīgus psihiskos traucējumus. Pirmkārt, jau tāpēc, ka psoriāze ir redzama uz ādas - jebkurš garāmgājējs var noteikt, ka cilvēks ir slims. Joprojām nereti apkārtējiem šķiet, ka visas ādas slimības ir lipīgas un, ka cilvēkam, kuram uz ādas ir izsitumi, nedrīkst pieskarties vai pat jāturās no viņa pa gabalu. Kādreiz ar psoriāzi slimojošos pat uzskatīja par spitālīgajiem. 

Psoriāzi ļoti bieži manto no radiniekiem. Cilvēks varbūt ir centies dzīvot veselīgi, bet šo slimību saķer tik un tā. Tas ir ļoti skumji - cilvēks vispār nav pie tā vainīgs, un citi sāk viņu turklāt vēl atstumt... Katru gadu 29. oktobrī tiek atzīmēta Pasaules psoriāzes diena. Es ļoti ceru, ka kāds šo slimību reiz izpētīs tik tālu, ka atradīs zāles, lai nevainīgiem cilvēkiem nebūtu jācieš no pazemojuma, atstumšanas, sliktas pašsajūtas un turklāt vēl citām slimībām, ko psoriāze paasina. Šāda slimība, protams, izklausās 21. gadsimtam ļoti atbilstoša - ja cilvēks joprojām nav atradis veidu, kā būt mierā ar to, kas viņam ir un tikai pa mazumiņam tiekties tālāk, tad kāds tur brīnums, ka arī slimības progresē tieši tādā pašā ātrumā?