Draudzīgs bērnu dermatologs – vecāku atbalsts

November 22, 2016

draudzigs-bernu-dermatologs

Jaundzimušo bērniņu vecākiem vienas no lielākajām raizēm sagādā savu mazuļu ādas stāvoklis. Tās vizuālais izskats, izmaiņas un jūtīgums gan pret apkārtējo vidi, gan citiem kairinātājiem rada audz jautājumu, neskaidrību un arī baiļu. Vai pumpas radušās no ēdiena? Vai izsitumi ir kāda ādas slimība? Šie jautājumi tiek uztverti ārkārtīgi saasināti un neļauj pilnvērtīgi izbaudīt brīnišķīgos pirmos mēnešus ar savu bērniņu. Draudzīgs bērnu dermatologs, kas saprotoši uzklausa vecākus, var būt labākais padomdevējs.

Kādos gadījumos jāapmeklē bērnu dermatologs?

Dermatologs un dermatovenerologs ir speciālists, kas ieguvis izglītību un kvalifikāciju, lai spētu ārstēt cilvēka lielāko orgānu ādu. Bieži vien cilvēki pat nezina, ka āda ir tik nozīmīgs orgāns, jo tā mūs pasargā no ārējās vides kaitīgās ietekmes, vada termoregulāciju, kā arī pasargā no traumām. Ādas veselība parāda kopējo veselības stāvokli. Tāpēc jaunajiem vecākiem doties ar zīdaini pie bērnu dermatologa ir ļoti laba doma, jo ādas stāvoklis var norādīt arī uz citām problēmām vai saslimšanām, ne tikai alerģijām vai pārtikas nepanesību. Protams, pie bērnu dermatologa jādodas jebkurā vecumā.

Kad doties pie bērnu dermatologa?

Konsultācija ar bērnu dermatologu noteikti  nepieciešama:

  • Jebkādu sūdzību gadījumā;
  • Ja ir jautājumi par ādas kopšanu, tās mitruma uzturēšanu, sausumu utt;
  • Ja bērnam ir ādas iekaisumi, “izsutušas” ādas zonas;
  • Ja bērnam radušies izsitumi, kas nepāriet;
  • Ja ir ādas nieze un bērns pastiprināti kasa konkrētus ādas laukumus;
  • Kopējais ādas stāvoklis rada uztraukumu, tā neizskatās veselīga un starojoša.

Vai vizītei ir jāsagatavojas?

Ja bērnam iepriekš ir bijuši izmeklējumi vai analīžu rezultāti, tie noteikti jāparāda bērnu dermatologam, jo tas var paātrināt diagnostikas laiku un palīdzēs saprast kopējo veselības stāvokli. Ja mājās vecāki lieto ķermeņa kopšanas līdzekļus vai medikamentus, tie noteikti jāpaņem līdzi, arī gadījumā, ja tie lietoti iepriekš. Tāpat ieteicams apmeklējuma dienā nekādus medikamentus nelietot. Ja pie bērnu dermatologa vēršas ar sūdzībām par nagu stāvokli- tie ir trausli, sabiezējuši u.c., tad tiem vajadzētu būt pietiekoši gariem, lai varētu noņemt paraugus.

Kas notiek vizītes laikā

Vispirms bērnu dermatologs izrunā sūdzības ar vecākiem, apskata bērnu vizuāli un izvērtē analīžu rezultātus vai citu mediķu slēdzienus, ja tādi jau ir pieejami. Nepieciešamības gadījumā dermatologs noņem nagu, matu paraugus, lai nosūtītu uz laboratoriju. Ja tiek konstatētas ādas iekaisuma problēmas, ārsts izmanto optiskās dermaskopijas pārbaudi, ar īpašu iekārtu luminiscētā gaismā palielinot ādu 10 reizes.