Kā izvēlēties pirmo somu pirmklasniekam?

July 4, 2017
Tags:

skolas somasSkolas gaitu uzsākšana ir īpašs laiks ikvienam. Visticamāk, arī paši atceramies savu pirmās klases pirmo septembri, gājienu, līniju, skolas somu, īpašus mirkļus. Otro vai trešo klasi biežāk neatceras tik spilgti, kamēr pirmo klasi – ļoti.

Tas taču ir satraucošs un patīkamas neziņas pilns brīdis un teju ikviens pirmklasnieks skolas gaitas uzsāk ar lielu entuziasmu (mēdz smiet, ka sākumā skola patīk ikvienam, kamēr neciest to sāk vēlāk).

Tad nu arī vecākiem šis ir īpašs laiks, ne tikai tāpēc ka viņu mazais ķipars uzsāk skolas gaitas un ir jau izaudzis, bet gan arī tāpēc, ka nepieciešams veikt daudz dažādu pirkumu un sagatavošanās darbu, lai mazais skolnieks varētu doties savās mācību gaitās pilnā komplektācijā.

Skolas somas ir tas pirkums, ko meklē ikviens vecāks, kad bērni sāk iet skolā – teju, pats galvenais piederums. Tas, ko liekam iekšā jau ir nākamais pirkums, tomēr vispirms vajag iegādāties somu – kur visu mācībām nepieciešamo salikt. Un tas, kādu skolas somu izvēlamies, ir būtiski. Jā, protams, arī bērnam somai jāpatīk – svarīgi, lai vecāki izvēlas skolas somas kopā ar bērniem, jo skolas gaitas jāuzsāk uz pozitīvām emocijām. Tomēr arī vecākiem jāpastāv uz to, ka skolas somai jāatbilst noteiktiem kritērijiem, kas atvieglos skolēnam tās nešanu.

Skolas vecuma bērniem, jo īpaši mazajiem, kas ies vēl tikai pirmajā klasē, vēl attīstās gan kustību sistēma, gan mugurkauls un stāja, tāpēc noteikti nav vēlams ar nepareizu skolas somu sabojāt šos attīstības procesus. Būtiski, piemēram, ir izvēlēties skolas somas ar cietu, nevis mīkstu muguriņas daļu, kas pasargās bērna mugurkaulu no deformācijas un asimetrijas veidošanās. Tāpat – pirmajām skolas somām noteikti jābūt ar divām plecu lencēm, kas nozīmēs vienmērīgāk sadalītu noslogojumu uz abiem pleciem un nedeformēs stāju.

Cenas ziņā, dārgāka mugursoma nebūt nenozīmēs, ka tā automātiski būs arī kvalitatīvāka un piemērotāka pirmklasniekam. Zīmolu dārgās somas jāvērtē tikpat rūpīgi pēc vispārējiem kritērijiem, kā lētākās un vienkāršākās mugursomas, jo šajā gadījumā – nozīme ir veselībai un praktiskumam, ne zīmolam un cenai.

mugursomas plecu lentasGalvenais, plecu lencēm jābūt no izturīga materiāla un pašai somai tāpat. Vēl ir ieteicams, ja somai ir arī siksniņa ap vēderu, kas palīdz atslogot mugurkaulu.

Ja domājam par skolas somas formu – jāņem vērā bērna augums. Ja tas ir līdz 140 cm, labāka būs horizontāla mugursoma, bet ja bērns ir garāks – ieteicamāka būs vertikālas formas mugursoma. Pēc ietilpības, tai jābūt tādai, lai varētu salikt visas grāmatas un A4 formāta klades un burtnīcas, kamēr jāseko līdzi, lai somas svars kopā ar grāmatām nepārsniegtu ieteicamo.

Skolēniem, kas jaunāki par deviņiem gadiem, skolas somas svaram nevajadzētu būt lielākam par 3,5 kg, kas nozīmē arī to, ka pašai mugursomai (tukšai) nevajadzētu svērt pārāk daudz.