Kā sadzīvot taupīgajam ar izšķērdīgo?

August 18, 2016

kredītiMēs visi esam tik dažādi nav divu vienādu cilvēku uz pasaules. Katram ir kādi savi paradumi slikti un labi. Un reizēm ir jāsadzīvo gan ar šiem dažādajiem cilvēkiem, gan viņiem ir jāsadzīvo vienam ar otru. Daži ir taupīgāki un izvēlas vienkāršākas lietas, bet citi ir izšķērdīgāki un izvēlas smalkākas un dārgākas lietas, kuras tiem nemaz nav nepieciešamas.

Izšķērdīgs cilvēks bieži rīkojas spontāni un neapdomājot sekas, kā arī nereti tērē vairāk kā var atļauties. Lielākoties neapdomīgi tērējas jaunieši, bieži mēdz aizņemties naudu no kredītdevējiem azarta un karstuma iespaidā. Izvēlās paņemt ātro kredītu, teiksim, lai nopirktu mašīnu, jaunu mobilo vai klēpjdatoru, bet neapdomā savas finanses un neaprēķina vai spēs to atmaksāt, kā arī sniedzas pēc pirmā pieejamā kredītdevēja un neizskata visus variantus un nepiemeklē sev izdevīgāko. Izšķērdīgi cilvēki tērē naudu daudzām dārgām izklaidēm, festivāliem, ceļojumiem u.c. Tie pērk gan vajadzīgo, gan lietas, bez kurām var iztikt. Gribēdami būt labi draugi tie uzsauc citiem izklaidi, maltīti vai nopērk kādu lielu un dārgu dāvanu, lai tāpat vien iepriecinātu savu draugu. Un pienāk mēneša beigas, līdz algai vel pāris dienas vai nedēļa, bet nauda ir iztērēta, tad izšķērdīgs cilvēks domā – kas gan tur, aizņemšos ātro kredītu un pietiks līdz algai un vel kaut ko foršu varēs nopirkt, bet neaizdomājas, ka kredīta atmaksāšana var būt robs finansēs, jo neviens naudu tāpat vien nedāvina un tā ir vienmēr jāatmaksā.

Taupīgākam cilvēkam liekas savādi pieņemt neapdomīgus lēmumus un pirkumus, jo vienmēr tiek izvērtēta to nepieciešamība, plusi un mīnusi, kā arī izmeklēts visizdevīgākais variants, tas attiecas arī uz kredītu ņemšanu. Tos vienmēr izvērtē, kurš būtu ar visizdevīgākajiem procentiem, atmaksas termiņu un citiem noteikumiem. Ja šie divi dažādie cilvēku tipi dzīvo vienā vietā, tad noteikti taupīgais varētu iemācīt arī izšķērdīgajam kā netērēt tik daudz naudu un kā izvēlēties alternatīvas. Piemēram, vakariņot mājās, nevis doties uz smalku restorānu, izvēlēties veikalos akcijas preces. Pastāstīt kā var ietaupīt vasarā, jo tas ir laiks, kad daba sniedz dažādas veltes. Doties piknikā un pagatavot pašam mājās uzkodas un tēju termosā nevis iegādāties tās veikalā. Iepirkties no pašmāju tirgotājiem, kuriem ir lētākas preces un tādejādi arī attīstīt vietējo biznesu un atbalstīt vietējos ražotājus. Varbūt noderīgi būtu arī, ja taupīgais pastāstītu, cik nopietni un atbildīgi ir aizņemties kredītu un kā izvēlēties visizdevīgāko vai arī kādas var būt sekas neatmaksājot ātro kredītu laikā. Tas gan sākumā varētu prasīt ilgu laiku un pacietību, jo ir grūti atrast no smalkām lietām, no dažādu iegribu piepildīšanas, bet ar laiku viss kļūtu iespējams un izšķērdīgais cilvēks iemācītos un saprastu, ka atsakoties no šīm pāris lietām un aizstājot tās, joprojām var pavadīt labi laiku, iepriecināt draugus un palutināt arī sevi šad un tad. Un, ka tas noteikti nav pasaules gals, nepaēst smalkā restorānā, bet gan ieturēt maltīti mājās draugu vai ģimenes lokā.

Jebkur var atrast kopsaucēju, un šim dieviem tik dažādajiem tipiem pavisam noteikti izdotos sadzīvot, papildinot vienam otru, viens no otra var mācīties. Piemēram, taupīgais iemācītu kā izdzīvot līdz mēneša beigām bez ātrajiem kredītiem, bet izšķērdīgais noteikti varētu pastāstīt, ka mūža iekrājumus arī nevajag krāt un reizēm var arī atļauties mazliet vairāk un tie kopā veidotu lielisku komandu! Protams, kredīti var būt labs risinājums apzinīgiem cilvēkiem ar patstāvīgiem ienākumiem.