Kāpēc bērnam jāapmeklē zobu higiēnists un kādā vecumā jāapmeklē zobu higiēnists?

August 26, 2016

zobu higiēnistsGan pieaugušo, gan bērnu zobu veselība ir vienlīdz svarīga. Tas, ka cilvēkiem bērnībā ir piena zobi, kuri nomainās pret pastāvīgajiem zobiem, nenozīmē, ka pirmo zobu komplektu nav nepieciešams kopt. Rūpes par mutes dobumu sākas mūsu mājās – no mūsu pašu ikdienas paradumiem. Taču pilnvērtīgas rūpes par zobiem parāda arī tas, vai un cik bieži apmeklējas zobārstu un zobu higiēnistu. Pirmās zināšanas par zobu kopšanu mēs iegūstam no vecākiem, tādēļ viņi arī ir tie, kuri rūpējas par to, lai bērns jau no mazotnes tiktu iepazīstināts ar to, kas ir zobārsts un zobu higiēnists.

Zobu higiēnists bērniem būtu jāapmeklē, sākot no divu gadu vecuma, jo šajā vecumposmā mazajam pacientam iespējams saprotamā veidā paskaidrot, ko higiēnists darīs. Tajā pašā laikā vecākiem jārēķinās ar to, ka bērns pirmajā vizītē var izrādīt nepatiku un neļaut speciālistam veikt izmeklēšanu. Lai tā nenotiktu, pirmajā vizītē ieteicams tikai iepazīties ar higiēnistu, kā arī ļaut mazajam apskatīt kabinetu, lai nākamajā tikšanās reizē viņš jau justos drošāk.

Ja bērnam nav izteiktu stomatoloģisku problēmu, turpmāko vizīti pie zobu higiēnista var ieplānot pēc gada. Pirms došanās pie šī speciālista, bērns ir psiholoģiski tam jāsagatavo. To var izdarīt mājas apstākļos, piemēram, spēlējot zobārstus. Šādā veidā mazais iemācīsies ļaut apskatīt savus zobiņus.

Zobu higiēnists apskates laikā pārbauda, vai uz zobiem ir aplikums, kā arī, vai uz tiem nav pudeļu kariesa. Šī slimība piemeklē tos mazuļus, kuriem vecāki bieži ļauj aizmigt ar pudelītes knupīti mutē vai arī nav pievērsuši pietiekamu uzmanību savu atvašu zobiņu kopšanai. Lai novērstu nopietnāku problēmu rašanos, zobu higiēnists ar īpašas birstītes palīdzību attīra zobus no mīkstā un cietā aplikuma jeb zobakmeņa. Pēc tam uz zobiem tiek uzklāts īpaša aizsargkārtiņa, lai gūtais rezultāts saglabātos ilgāk.

Bērnam nepieciešams paskaidrot, ka zobārsts rūpējas par zobu labošanu, bet zobu higiēnists tos notīra, lai tie būtu skaisti un aplikums neļautu dzīvot ļaunajiem zobgraužiem.

Lai pavisam maziem bērniem nebūtu jālabo zobi, vecākiem aktīvi jāiesaistās savas atvases zobiņu kopšanā. To būtu nepieciešams darīt līdz skolas vecumam, jo bērni šajā laikā vēl tikai mācās pareizi izmantot zobu birsti. Ja ļausit, piemēram, 5 gadus vecam bērnam pašam tīrīt zobus, var gadīties, ka viņš tikai pakošļās zobu birsti un zobi nebūs tīrīti. Tāpēc mammai vai tētim ir jāpiedalās šajā procesā.

Tāpat nepieciešams atcerēties, ka zobu birstīte jāmaina aptuveni četras reizes gadā vai tad, kad tā ir acīmredzami nolietojusies. Starp citu, ja jums ļoti bieži nākas iegādāties jaunu birstīti, var gadīties, ka jūs pārāk spēcīgi tīrāt zobus, līdz ar to, pastāv risks satraumēt smaganas un zobus.