Kas ir overdrafts un kredītlīnija?

June 14, 2017

overdrafts un kredītlīnijaŅemot vērā mūsdienu dzīves ritmu un dažādās cilvēku vajadzības, daudzveidīgs ir arī pieejamo kredītu piedāvājums. Kredītņēmēju ērtībām pieejami gan īstermiņa, gan ilgtermiņa risinājumi dažādām dzīves situācijām.

Beidzamos gados plaši apspriesti ir ātrie kredīti, ko bez liekām formalitātēm iespējams noformēt internetā. Taču līdzās tiem stabilu vietu nemainīgi ieņem arī overdrafts un kredītlīnija. Kas tie ir un kādas iespējas piedāvā?

Overdrafts

Overdrafts ir aizdevums, kas ļauj naudas līdzekļus saņemt iepriekš noteikta limita ietvaros. Tas, cik liels šis limits būs, parasti tiek aprēķināts, ņemot vērā kredītņēmēja maksātspēju.

Overdrafta būtība ir tāda, ka ar to iespējams veikt pirkumus un izņemt skaidru naudu arī tad, ja bankas kartē vajadzīgās naudas nav – tiklīdz bankas kontā nauda atkal parādās, overdraftā izmantotā summa no šiem līdzekļiem tiek atskaitīta automātiski. Šī iemesla dēļ overdrafta izmantošanas termiņš nav ilgāks par 30 dienām.

Šīs aizdevuma veids vairāk piemērots neparedzētiem gadījumiem, kad papildus vajadzīgi mazliet līdzekļu, piemēram, jānorēķinās par kādu steidzamu pirkumu, taču līdz algas dienai vēl dažas dienas.

Kredītlīnija

Arī kredītlīnija ļauj aizņemties iepriekš noteikta limita ietvaros, taču, atšķirībā no overdrafta, noformējot kredītlīniju, kredītņēmējs pats var izvēlēties termiņu, kurā izmantotos naudas līdzekļus atmaksās atpakaļ kredītiestādei. Turklāt maksājumi jāveic tikai par to summu, kas kredītlimita ietvaros ir iztērēta.

Pateicoties elastīgajiem nosacījumiem, kredītlīnija var noderēt situācijās, kad aktuālāka lielāka summa, kuru nebūs iespējams atmaksāt tuvāko 30 dienu laikā. Taču attiecībā uz kredītlīnijas atmaksu, jāņem vērā vairākas lietas:

  • Izmantoto summu vari atmaksāt, ik mēnesi veicot minimālo maksājumu vai arī vairāk, ja vēlies;
  • Procenti tiek aprēķināti par to laika periodu, kad naudas līdzekļi izmantoti, tādēļ – jo ātrāk atmaksāsi aizņēmumu, jo mazāka būs summa, ko nāksies pārmaksāt;
  • Daļa aizdevēju nodrošina iespēju pirmās 30 dienas kredītlīniju izmantot pilnīgi bez maksas – tas nozīmē, ja visu izmantoto naudas summu atmaksāsi 30 dienu laikā, par to nekas papildus nebūs jāmaksā. Ja vajadzīgā naudas summa ir neliela un esi drošs, ka varēsi to atdot tuvākajā laikā, šādu iespēju ir vērts izmantot

Kredītlīnija un overdrafts var noderēt situācijas, kad steidzami vajadzīgi papildus naudas līdzekļi. Gan viens, gan otrs aizdevums pieejams bez ķīlas un parasti arī – bez sarežģītu formalitāšu kārtošanas. Tas, kuru variantu izvēlēties, atkarīgs no katra paša vēlmēm un iespējām. Piemēram, overdrafts ir ‘’drošības spilvens’’ mazās un ikdienišķās situācijās, turklāt daudziem kredītņēmējiem saistošs šķiet fakts, ka tā atmaksa notiek, automātiski atskaitot naudas līdzekļus no konta. Kredītlīnija, savukārt, var dot lielāku brīvību, jo tās nosacījumi ir elastīgāki.

Kas jāņem vērā pirms aizdevuma noformēšanas?

Pirms izmantot aizdevuma sniegtās iespējas, jāizvērtē tā nepieciešamība un sava maksātspēja. Ja esi drošs, ka spēsi pildīt līgumā noteiktās prasības, jāatrod uzticams kredītdevējs. Pirms izdari izvēli, pievērs uzmanību tādiem faktoriem kā:

  • Aizdevēja noteiktās prasības – vecuma ierobežojums, ienākumu līmenis un citi faktori, kas tiek ņemti vērā, izskatot kredīta pieteikumu;
  • Kredītdevēja uzticamība un citu kredītņēmēju atsauksmes – noteikti iepazīsties ar citu kredītņēmēju pieredzi, tas var palīdzēt izdarīt labāko izvēli;
  • Aizdevuma nosacījumi – uzzini, kāds ir maksimālais kredītlimits, atmaksas laiks, procentu likme un citi Tev svarīgie faktori

Kad esi izvērtējis visus aspektus un iepazinies ar līguma nosacījumiem, laiks doties uz kredītiestādi vai apmeklēt aizdevēja mājaslapu, lai uzzinātu plašāku informāciju par aizdevuma noformēšanās iespējām.

Aizņemies atbildīgi un tērē prātīgi!