Lapu koku un krūmu stādīšana

May 20, 2017

lapu koku stādiKoku un krūmu stādīšana ir diezgan vienkāršs, taču gana atbildīgs darbs – īpaša uzmanība jāpievērš tādiem faktoriem kā laika apstākļi, augsnes un stāda sakņu stāvoklis. Protams, sava loma ir arī stādījumu kopšanai.

Kurš ir labākais laiks stādīšanai?

Labākais laiks lapu koku un krūmu stādīšanai ir no oktobra līdz aprīlim, kad zeme nav pārāk mitra vai sasalusi. Tomēr jāņem vērā, ka konteineraugus, var stādīt jebkurā gadalaikā.

Kas jāņem vērā, stādot kokus un krūmus?

Lai lapu koku stādi un krūmi augtu pilnvērtīgi, svarīgi parūpēties gan par piemērotu mitruma līmeni, gan gaisa caurlaidību augsnē. Te noderīga var būt augsnes ielabošana. Šim nolūkam var izmantot dažādus materiālus, piemēram, kūdru vai smalkākās frakcijas mizu mulču.

Liela nozīme ir arī tam, kādas ir izvēlētā koka vai krūma specifikās prasības – šis aspekts jāņem vērā vēl pirms  stāda iegādes. Pirms izlem, kādi koki un krūmi rotās Tavu dārzu vai piemājas teritoriju, noteikti iepazīsties ar visu pieejamo informāciju par to stādīšanu un pareizu kopšanu.

Vēl viens būtisks faktors ir stādījumu izkārtojums – pirmkārt jāņem vērā, kāds ir dārza plānojums, otrkārt – kāds ir optimālais atstatums starp augiem.

Veidojot stādīšanas caurumu, jāpatur prātā – tam nevajadzētu būt dziļākam par stāda sakņu sistēmas garumu, taču tā platumam vajadzētu būt vidēji trīs reizes lielākam par sakņu sistēmas diametru.

Nozīme ir arī bedres formai – piemēram, apaļas formas bedri pēc tam būs vieglāk appļaut, savukārt, ja veidosi kvadrātveida bedri, sakņu sistēma veidosies spēcīgāka pat ‘’smagās’’ augsnēs.

Pēc stāda ievietošanas bedrē, svarīgi to aizbērt uzmanīgi, zemi izvietojot starp visām auga saknēm.

Stādu kopšana

Nesen stādītus augus ļoti svarīgi pienācīgi laistīt. Pat ja augsne šķiet pietiekami mitra, tieši ap sakņu sistēmu tā var būt sausa.

Nezāļu ierobežošanā un augsnes bagātināšanā noderīga arī mulčēšana. Turklāt tai ir vēl kāda priekšrocība – tā pasargā auga saknes no krasu temperatūras svārstību ietekmes. Augiem, kas vēl nav paguvuši iesakņoties, tas ir īpaši svarīgi.