Nokārtojams 95 kods – profesionālas zināšanas praksei

March 11, 2016
Tags:

nokārtojams 95 kods

Kas ir 95 kods? Tā ir Eiropas Savienības direktīva, kas ieviesta, lai varētu paaugstināt profesionālo vadītāju kvalifikāciju un atdalītu profesionālos vadītājus no neprofesionālajiem. Šī direktīva ir attiecināma uz Eiropas Savienības pilsoņiem, kā arī trešo valstu pilsoņiem, kas strādā ES dalībvalstīs reģistrētos uzņēmumos un veic pārvadājumus. Šī direktīva ir spēkā autovadītājiem, kuri ieguvuši D1, D1E, D, DE vai C1, C1E, C, CE kategorijas autovadītāja apliecības.

Tiem D1, D1E, D un DE kategoriju ieguvušajiem transportlīdzekļu vadītājiem, kas savas apliecības ir ieguvuši no 2008. gada 10. septembra vai C1, C1E, C, CE kategoriju vadītāji, kas tās ieguvuši no 2009. gada 10. septembra, ir atkārtoti jānokārto sākotnējie profesionālās kvalifikācijas eksāmeni.

Kas jādara, lai saņemtu sākotnējo profesionālo kategoriju?

Lai iegūtu 95 kodu, kas ir sākotnējā profesionālā kategorija, jāveic vairākas darbības. Pirmkārt, ir jāatrod uzticama autoskola, kur nokārtojams 95 kods  un kas piedāvā atbilstošās kategorijas apmācību. Pēc tam Ceļu satiksmes drošības direkcijā jānokārto šādi eksāmeni:

  • Nepieciešamās kategorijas teorētiskais eksāmens par ceļu satiksmes noteikumiem. Šajā eksāmenā ir 35 jautājumi, kas ar 3 pieļaujamām kļūdām jāatbild 30 minūšu laikā.
  • Nepieciešamās kategorijas teorētiskais eksāmens profesionālajos jautājumos. Šis eksāmens ir garāks un sastāv no 45 jautājumiem, kas jāatbild 60 minūšu laikā. Pieļaujamais kļūdu skaits ir 5.
  • Protams, jānokārto arī braukšanas eksāmens, kas sastāv no figūru izpildes, dalības ceļu satiksmē ne mazāk kā 90 minūtes, kā arī jāatbild uz trīs jautājumiem par aprīkojumu, transportlīdzekļa uzbūvi un kravas stiprināšanu.

Koda 95 vadītāja apliecības derīguma termiņš ir 5 gadi, un tajās saņemsiet ierakstu par profesionālām zināšanām. Piecu gadu laikā autovadītājām ir jāveic regulārā apmācība 35 stundu garumā. Pēc apmācībām tiek izsniegts 95 koda sertifikāts.

Ļoti būtiski tiem vadītājiem, kas ieguva konkrēto kategoriju kvalifikāciju līdz Direktīvā noteiktajiem datumiem (D kategorijām 09.09.2008; C 09.09.2009), var turpināt veikt profesionālo darbību, bet ļoti svarīga nianse tiem vadītājiem, kas D kategorijas apliecības saņēmuši ar 2013. gada 10. septembri un C kategorijas ar 2014. gada 10. septembri ir periodiskā apmācība.

Informāciju par to, kur var veikt periodisko apmācību, iespējams saņemt www.csdd.lv e-pakalpojumu sadaļā “Autoskolu apmācību vietu saraksts.