Vai pārtikas cenas Latvijā ir adekvātas?

September 15, 2016

kredītiAizceļojot uz kādu citu valsti, ieejot veikalā, vairums latviešu būs pārsteigti. Visbiežāk cenas gan uz parastiem pārtikas produktiem, kā piens, maize, gan uz sadzīves precēm, kā zobu pasta vai šampūns, būs krietni zemākas nekā Latvijā. Pārsteigumu nomainīs sašutums, dusmas un neizpratne. Kā tad īsti ir – cenas Latvijas veikalos ir saprātīgas vai tomēr tieši pretēji?

Šovasar veiktais Eurostat pētījums norāda, ka Latvijā ir vieni no dārgākajiem produktiem. Pārtikas cenas ir visaugstākās starp Baltijas valstīm, taču piena produkti un alkoholiskie dzērieni Latvijā ir dārgāki nekā vidēji visā Eiropā.

Lai veiksmīgāk izprastu pārtikas produktu cenu atšķirības Baltijas valstīs, nepieciešams salīdzināt konkrētu produktu vērtības. Norādītās cenas novērotas divu lielāko lielveikalu tīklu – Maxima un Rimi – veikalos Rīgā, Viļņā un Tallinā. Kilograms kartupeļu Lietuvas galvaspilsētā izmaksās 0,44 – 0,49 EUR, Igaunijas galvaspilsētā 0,21 – 0,35 EUR, bet Rīgā 0,39 – 0,45 EUR. 350 grami baltmaizes Lietuvā izmaksās vidēji 0,48 EUR, Igaunijā – 0,39 EUR, taču Rīgā – 0,64 EUR. Viens litrs piena Tallinā cenu ziņā svārstīsies 0,49 – 0,59 EUR robežās, Viļņā litrs piena maksās līdz 0,82 EUR un Rīgā šī vērtība sastādīs aptuveni 0,57 EUR. Jāņem vērā, ka pienu mēdz tirgot dažādos iepakojumos, kas var mainīt attiecīgās preces cenu. Tomēr cenas mēdz svārstīties arī atkarībā no veikaliem, to nostādnēm.

Lai noskaidrotu, cik samērīgas ir pārtikas cenas, uzmanību jāpievērš arī attiecīgās valsts algu apmēriem. Eurostat dati norāda, ka 2015.gada janvārī visaugstākā ikmēneša minimālā alga bijusi Igaunijā – 390 EUR, mazliet zemāka Latvijā – 360 EUR, bet Baltijas valstu starpā viszemākā Lietuvā – vien 300 EUR.

2014.gada rudenī LTV raidījums Aizliegtais paņēmiens veica pētījumu, kurā salīdzināja 10 patērētāko pārtikas preču groza cenas starp ES valstīm. Šajā grozā ietilpa piens (2%), M izmēra olas, šķēlēs sagriezta baltmaize, baltais cukurs, kviešu milti, vistas fileja, kartupeļi, tomāti (ne ķekaros), garie makaroni un cūkgaļas karbonāde (bez kaula). Tika noskaidrots, ka vislētākās izmaksas fiksētas Polijā – 9,52 EUR (5% PVN), otrais lētākais pārtikas grozs pieejams Latvijā – 13,11 EUR (21% PVN), Lietuva un Igaunija ierindojas topā attiecīgi ar 13,48 EUR (21% PVN) un 16,04 EUR (20% PVN). Taču salīdzinot šīs izmaksas ar vidējām algām valstīs, vislētāk iepirkties varēs Vācijā (3500 EUR, 206 grozi), Latvijā tie būs 58 grozi (vidējā alga 762 EUR), bet no šāda skatupunkta visdārgākā pārtika būs nopērkama Lietuvā.

Salīdzinot pārtikas cenas Latvijā un citviet pasaulē, jāpievērš uzmanība daudziem faktoriem, kā algām, veikalu akcijām, produktu izcelsmes un ražotājvalstīm, arī valstu PVN. Pēc apskatītajiem pētījumiem var secināt, ka pārtikas cenas Latvijā ir gana adekvātas un atbilstošas iedzīvotāju algām. Ņemot vērā Lietuvas algas, kas ir krietni zemākas, jādomā, ka tieši tur ir nesamērīgas cenas.

Neatkarīgi no naudas daudzuma, jāizvērtē, cik ļoti nepieciešama iekārotā prece, vai to var atļauties. Un ja tomēr vēlme iegādāties ko dārgāku un tam nepietiek līdzekļu, tiek meklēta aizdevumu palīdzīgā roka, jāatceras, ka kredīti nav spēle, tie jāuztver atbildīgi!