Botulīna injekcijas– kas tas ir un ko tās dara?

25.05.2016
Botulīna injekcijas– kas tas ir un ko tās dara?

Domāju, ka gandrīz katra sieviete kaut reizi mūžā ir dzirdējusi vārdu salikumu – botoksa injekcijas. Plaši ir zināms, ka ar tā palīdzību var izlīdzināt sev nevēlamās grumbiņas, tomēr tas var kalpot ne tikai kā ierocis skaistuma saglabāšanai, bet arī kā medicīnisks preparāts un, piemēram, ASV tas pat ir iekļauts konkrētā sarakstā kā potenciāls bioloģiskais ierocis. Kas tas ir botokss jeb botulīns, un kā tas darbojas? 

 

Pamatā tas ir toksīns, kuru iegūst no baktērijas, kuras nosaukums ir Clostridiumbotulinum. Kas ir interesanti, tad šī viela ir tā, kura izraisa saindēšanos par pārtiku. Tā ir atrodama neaktīvā formā dabā – mežos, kultivētā augsnē un arī ūdens tilpnēs. Tāpat arī to var atrast zīdītāju un zivju zarnu traktā, kā arī krabju un citu vēžveidīgo iekšējos orgānos. Problēmas šī baktērija rada tikai gadījumos, kad tās sporas pārveidojas veģetatīvā formā un sāk ražot botulīna toksīnu. Tam ir 8 tipi, no kuriem kosmētiskos nolūkos un botoksa injekcijām izmanto tikai vienu – A tipa toksīnu, kurš ir nāvējošākais no visiem, tomēr to lieto attīrītā un vakuumā žāvētā veidā. 

 

Botulīna injekcijas darbojas tādā veidā, ka, neizplūstot dziļākos bioloģiskos terminos, neļauj nosūtīt impulsu muskulim, lai tas sarautos. Tā kā nenotiek ierastās muskuļu darbības, līdz ar to, izzūd grumbiņas un līnijas, ko parasti veido sejas viebšana, smaidīšana un citas mīmikas. Jāņem vērā, ka šis efekts nav mūžīgs un neparādās uzreiz. Ir jāpaiet vienai līdz trim dienām, lai muskuļi tiktu paralizēti un grumbiņas samazinās vai pat izzūd tikai pēc aptuveni piecām dienām. Pēcāk iegūtais rezultāts saglabājas sākot no trīs līdz pat desmit mēnešiem. Parasti pēc pirmās reizes nepieciešamība pēc atkārtotas procedūras rodas ātrāk, bet izmantojot botoksa injekcijas regulāri, efekts saglabājas ilgāk.

 

Botoksa injekcijas izmanto ne tikai kosmētiskiem nolūkiem, bet arī medicīnā. Pirms tika atklāta to ietekme uz vecuma pazīmēm, ar to palīdzību ārstēja acu plakstiņu un kakla muskuļu raustīšanos, migrēnas, kā arī pārmērīgu svīšanu. Pašlaik botulīns tiek izmantots vairāk kā divdesmit medicīnisku procedūru veikšanai, kā arī turpinās pētījumi par to, kur vēl būtu iespējams to izmantot. Aptuveni vienam procentam pacientu organismā izstrādājas antiviela pret šo toksīnu, līdz ar to, tā efekts ar laiku mazinās un ir nepieciešams to lietot arvien vairāk. Jāņem vērā, ka lietojot šo preparātu var būt arī dažādas blakusparādības, par kurām būtu rūpīgi jāpainteresējas pirms procedūras, līdz ar to, ir nopietni jāizvērtē nepieciešamība pēc tā.