Divritenis veselībai

June 11, 2015

velosipēdsLabas veselības pamatā ir trīs ļoti būtiskas lietas – pareizi sabalansēts uzturs, veselīgs miegs un regulāras fiziskās aktivitātes. Pēdējo gadu laikā šie svarīgie faktori no manas dzīves pamazām bija izzuduši, un sekas nebija ilgi jāgaida – novājinātais organisms pieprasīja atslodzi, un mani pastāvīgi piemeklēja visdažādākās slimības.

Ar sportu vienmēr esmu bijusi uz „jūs”. Lai izvairītos no apnicīgajām sporta stundām skolā, man derēja pat visniecīgākais attaisnojums, savukārt pēc stundām es labāk saritinājos dīvānā ar labu grāmatu nekā devos spēlēt volejbolu ar citām klases meitenēm. Arī vēlāk mani vārgie mēģinājumi pievērsties veselīgam dzīvesveidam beidzās pēc pāris nodarbībām – skriešana bija pārāk apnicīga, trenažieru zāle mani nogurdināja, bet aerobikas treniņi šķita muļķīgi. Turklāt īsti neredzēju iemeslu nodarboties ar sportu – laiskā dzīvesveida sekas mani nekādi neskāra, es slimoju reti, un mana vienīgā saskarsme ar lieko svaru bija vienveidīgi raksti glancētajos žurnālos.

Viss mainījās pēc dažiem gadiem. Manas darbadienas paiet birojā, un lielāko dienas daļu es pavadu, sēžot pie rakstāmgalda. Mans amats ir gana atbildīgs, tāpēc nereti darbā pavadu arī vakarus un brīvdienas. Pēc darba es visbiežāk jutos tik nogurusi, ka vienīgais, ko biju spējīga paveikt, bija iekrišana dīvānā, lai skatītos kārtējo televīzijas pārraidi. Manas fiziskās aktivitātes aprobežojās ar raitu pastaigu līdz autostāvvietai un retiem gājieniem uz tuvējo lielveikalu. Miegam es atvēlēju arvien mazāk laika, bet tajās stundās, ko pavadīju guļot, pastāvīgi mocījos ar bezmiegu un prātoju par darbiem, kas vēl jāpadara.

Arī mana ēdienkarte bija jūtami mainījusies. Agrāk centos ēst salīdzinoši veselīgi – gatavoju pati un lielākoties izmantoju svaigus produktus. Tagad ēst gatavošana bija kļuvusi par lieku laika patēriņu. Darbā es ātri kaut ko uzkodu, sēžot pie datora, bet, atnākot mājās, iztiku ar ātrajām uzkodām vai saldētiem produktiem, kuru pagatavošana aizņēma vien dažas minūtes.

Kad šādā ritmā biju nodzīvojusi aptuveni gadu, pamanīju, ka mana veselība, par kuru iepriekš man nebija pamata sūdzēties, ir pamatīgi cietusi. Pirmo reizi mūžā man bija parādījies liekais svars – pirms dažiem gadiem pirktās blūzes vairs nebija iespējams aizpogāt, bet ciešajos zīmuļsvārkos vairs nespēju ielīst pat tad, ja ievilku vēderu. Turklāt bija cietusi mana imunitāte. Ja kādam no kolēģiem bija nelielas iesnas, es pēc dažām dienām gulēju ar augstu temperatūru. Man parādījās dažādas hroniskas kaites, neciešami sāpēja mugura un spranda, un es pastāvīgi jutos nogurusi pat tad, ja biju kārtīgi izgulējusies.

Ārsts ieteica apmeklēt masāžu kursu un dzert vitamīnus, tomēr norādīja, ka galvenā problēma ir mans dzīvesveids. Ja nemainīšu savus ikdienas ieradumus, veselības problēmas nekur nepazudīs. Sapratu, ka man steidzami jārīkojas.

Centos saplānos savus darbus tā, lai ik dienu gulētu vismaz astoņas stundas un pilnīgi mainīju savu ēdienkarti. Apguvu vairākas viegli pagatavojamas veselīgu ēdienu receptes un, atnākot mājās, vairs neslinkoju, bet saņēmos, lai gatavotu veselīgas maltītes. Arī darbā centos vairāk kustēties un pusdienlaikā doties garā pastaigā, lai izvēdinātu galvu.

Lielākā problēma bija fiziskās aktivitātes. Man nekas nešķita gana saistošs. Kolēģe ierosināja izmēģināt riteņbraukšanu. Velosipēds varētu kļūt par manu pārvietošanās līdzekli, tādējādi sniedzot ne tikai ieguvumu veselībai, bet arī tīri praktisku labumu. Turklāt velobraukšana lieliski uzlabo fizisko sagatavotību un veselību kopumā.

Nolēmu, ka šis variants noteikti jāizmēģina. Bērnībā man patiešām patika braukt ar velosipēdu un arī tagad šo braucamrīku mēdzu regulāri izmantot retajos atvaļinājumos laukos.

Laika trūkuma dēļ nolēmu aplūkot velosipēdu sortimentu internetā. Atklāju, ka šeit to varu arī iegādāties. Velosipēdu veikals Bikko piedāvāja vairākus man tīkamus divriteņus, turklāt solīja arī ātru piegādi un lielisku kvalitāti.

Vakarā veicu pasūtījumu un jau nākamajā dienā saņēmu savu velosipēdu. Esmu pavadījusi aptuveni mēnesi, ar to regulāri braucot, mana veselība ir uzlabojusies, un es jau tagad saprotu, ka divriteņa iegāde ir bijusi pareizais lēmums.