Mobilie telefoni – agrāk un šodien.

January 23, 2017

mobilā telefonaDroši vien katram vismaz reizi ir nācies piedzīvot šo sajūtu, kad esat aizmirsis mājās  mobilo telefonu. Sākās īpatnēja panika, jūties kā atrauts no pasaules, nervozē, ka tevi nevarēs sasniegt tuvinieki, un šie tuvinieki arī tāpat krīt panikā. Vēl pirms piecpadsmit gadiem mobilie telefoni nebija katrā kabatā un nepavisam ne vienmēr tie bija pirmās nepieciešamības prece. Šodien tas ir ne tikai galvenais sakaru uzturēšanas līdzeklis, bet arī stila izjūtas, modernuma un daudzfunkcionalitātes izteiksme. Kā izskatījās pirmais mobilais telefons?

Mobilo telefonu senči var apgalvot, ka pirmā mobilā telefona prototips radās 4. desmitgades beigās. Patiesību sakot, šāda „aparātiņa“ svars bija vairāk, kā 13 kilogrami, tāpēc piespēju nesāt to kabatā ne viens pat neapsvēra. Kā jau daudzu tehnikas sasniegumu, arī mobilā telefona sākotnējais mērķis bija kalpot militārajā sektorā. Komunikācijas zona ar šādiem mobilajiem sakariem aptvēra gandrīz 8 kilometru rādiusu, taču tas tajā laikā arī jau bija liels solis uz priekšu. Visiem labi pazīstamā sakaru līdzekļu ražošanas kompānija „Motorola“ piektās desmitgades sākumā sāka ražot arī uz FM radio viļņiem strādājošu ierīci. Tas atkal bija viens no militārās rūpniecības sasniegumiem. Vēl pēc pāris gadiem tā pati kompānija jau izgatavoja ierīci, kura vismaz jau pēc izskata atgādināja mūsdienu telefonu, jo to jau bija iespējams pie auss turēt ar vienu roku. Pēc kara mobilo telefonu revolūcija tikai sāka ieskrieties. Sestās desmitgades vidū tika radīta mobilā sakaru sistēma, kuru bija paredzēts montēt uz transporta līdzekļiem. Gadu gaitā ražotāji tiecās uz to, lai šādi mobilie telefoni kļūtu vieglāk vadāmi un aizņemtu mazāk vietas. Tajā laikā mobilais telefons, kurš jau satilpa kabatā, radās tikai 1989.g. Patiesību sakot, tā lielums, salīdzinot ar pašreizējiem mobilo sakaru aparātiem, bija patiesi iespaidīgs. Vajadzētu pieminēt arī 1993.g. parādījušos kompānijas IBM ražotu telefonu, kurš bija bagātināts ar gudrām funkcijām, t.i., tam bija integrēts kalkulators, piezīmju grāmatiņa, pulkstenis, primitīvas spēles. Drīzumā sākās atveramo mobilo telefonu mode, parādījās liela melodiju izvēle, ekrāna apgaismošanas izvēles iespējas. Par svarīgu akcentu kļuva bilžu maiņa, polifoniskā skaņa. Ekrāni kļuva krāsaināki un pēdējā desmitgadē notika tik daudz izmaiņu, ka mūsdienīgos mobilos telefonus varam saukt par mini datoriem, kuros ietilpst viss, kas ir nepieciešams modernam cilvēkam.

Populārākais mobilais telefons šodien

Šādas populārās mobilo telefonu kompānijas, kā Nokia, Siemens, Motorola šodien jau pamet tirgu, pozīcijas nododot Apple, Samsung, Sony produkcijai. Vienā no lielākiem tirdzniecības portāliem Latvijā 220.lv pārstāvji apgalvo, ka populārākie pārdotie modeļi šodien ir Samsung Galaxy S6, Iphone 5, Iphone 6, Iphone 7, Huawei P8. Novērots, ka cilvēki šodien aizvien vairāk uzmanības velta apskatiem un profesionāļu novērtējumiem. Visa informācija ir pieejama internetā un arī iepirkšanās iespējas internetā šodien ir ļoti vienkāršas.

Šodien mobilie telefoni ir pielāgoti visu vajadzībām. Tā ir ierīce, ar kuru ne tikai sazvanīsi tuviniekus, bet arī varēsi atrast ceļu, baudīt mūziku, iemūžināt svarīgākos dzīves mirkļus.