Nākotnes monitori – kas mūs sagaida

May 16, 2017

datoru monitoriMūsdienīgas darba vietas neatņemama sastāvdaļa ir liela izmēra monitors stacionārajam datoram, un reizēm arī portatīvajam datoram. Tikai monitoru evolūcija nešķiet tik aktīva, salīdzinājumā ar viedtālruņu un planšetdatoru evolucionēšanu. Tam ir savu iemesli – ir sasniegta tā robeža, kad tiek pilnveidotas tikai detaļas. Neraugoties uz to, mūs visus, monitoru tirgū, gaida visnotaļ interesanti procesi, jo mēs atrodamies uz ļoti nozīmīgu pārmaiņu sliekšņa.

Kas tuvākajā nākotnē būtu gaidāms monitoru sakarā? Kādas varētu būt iespējamās izmaiņas?

Divu formu monitori

Lūk, jau veselu desmitgadi monitora forma būtisku nav mainījusies. Statīvs, divi vadi, zaļas un sarkanas krāsas spuldzīte korpusa priekšējā daļā, un vecais labais taisnleņķa ietvars… Tādai arī tai vajadzētu saglabāties nākotnē, taču… ir parādījusies jauna tehnoloģija, kas varētu visu mainīt.

Tās nosaukums ir OLED – organiskie gaismu diožu ekrāni. Tie ir elastīgi, ļoti plāni un spēj pārraidīt attēlu jebkādā formā (iespējams, pat mākoņveida vai trīsstūrveida). OLED ekrāniem var būt jebkurš fizikāls lielums. Bez ietvaru ekrānu tehnoloģijas piedalās gigantiska izmēra ekrānu izveidē, kas sastāv no vairākiem desmitiem neliela izmēra ekrāniem. Tādējādi ir iespējamas, mums zināmo monitoru, formas izmaiņas, tomēr vai tas ir vajadzīgs?

Pēdējo gadu laikā uz datorgaldiem ir sākuši parādīties jaunas formas monitori – ar izliektiem ekrāniem. Neskatoties uz to, kas tas ir tikai mārketinga triks, izliekta veida ekrāni vienmēr atrod savus pircējus. Izskatās iespaidīgi, teicami attēla parametri (īpaši tas ir aktuāli platekrāna cienītājiem). Starp citu, platekrāna monitori arī kļūst arvien populārāki, tādēļ tuvākajā nākotnē kvadrātveida monitorus varēs atrast tikai muzejos.

Pikseļi collā

4K izšķirtspēja – mārketinga jomas speciālistu jaunieviesums. Tas tiek izmantots, ja runa ir par lielajiem ekrāniem, īpaši, televizoru sakarā. 4K vai Ultra HD izšķirtspēja pakāpeniski ienāk monitoru pasaulē. Jau ir tikuši izlaisti vairāki modeļi ar 4K izšķirtspēju. Biežāk tie ir domāti datorspēļu cienītājiem, kas var atļauties iegādāties dārgus monitorus. Jāteic, ka šeit galveno lomu spēlē attēla kvalitāte.

Jo vairāk pikseļu collā, jo krasāks ir attēls. Ilgstošā laika gaitā šis pasākums netika ņemts vērā kā ievērības cienīgs, taču runājot par monitoru kvalitāti, to būtu jāatgriež saraksta augšgalā. Monitora izmērs bieži vien ir atkarīgs no darba vietas.

Lai kā arī gribētos, nepastāv iespēja uzstādīt lielāka izmēra monitoru, tādēļ nākas strādāt izmantojot populāros 19-21 collu monitorus. Tie nevar dižoties ar savu izmēru parametriem, taču, palielinot pikseļu skaitu collā, iespējams gūt iespaidīgus rezultātus.

Tostarp OLED tehnoloģija var lieti noderēt.

Kur ir pazuduši skārienjutīgie monitori?

Nekur nav pazuduši. Skārienjutīgie monitori tiek montēti planšetdatoriem. Standarta monitoram ir viens mīnuss – jo tālāk, jo plānāks tas paliek, tādējādi neatstājot vietu lielākam „dzelzs” apmēram. Ir arī tādi galda datori, kas ir „viss vienā” veida, ar skārienjutīgo ekrānu, lai gan, jāteic, ka šāda veida ierīce lielākoties ir uzskatāma par datori, nevis par monitoru.

Tai skaitā, arī pieprasījums pēc skārienjutīgā ekrāna uz galda ir salīdzinoši neliels. Tādēļ datorpeles var būt pavisam drošas – izzušana tām nedraud.

Interesanti, ka jaunākajos televizoros netiek pārņemti monitora darbības principi. Monitors – tas ir tikai ekrāns, bez jebkādiem skaļruņiem un „iekšām”. Visi dati tiek pārraidīti no skaņu sistēmas, kā vads ir pievienots ekrānam. Tādējādi televizors atrodas… skaļruņos, un ekrāns atrodas savrup.

Ultraplānie monitori

Standarta monitors translē attēlu tradicionālajā režīmā – 16:9, taču pavisam nesen dienasgaismu ieraudzīja pirmie monitori ar daudz plašākiem ekrāniem – 21:9. Šāda veida ekrāni tiek izmantoti spēlēšanai, jo palielinās skata leņķis. Tostarp, šāda veida monitori ir ļoti populāri programmētāju un sistēmas administratoru aprindās.

Līdz šim viņi tika izmantojuši divus monitorus, bet tagad gluži pietiekams ir ar vienu monitoru, jo pastāv iespēja sadalīt attēlu. Turklāt, ja šāda veida monitors vēl ir izliekts, tad nudien Jums ir garantēti komfortabli apstākļi. Nākotnē šāda veida modeļiem būtu jābūt daudz vairāk.

Caurspīdīgie ekrāni

Pašlaik caurspīdīgus ekrānus mēs varam skatīt tikai fantastiskā žanra filmās, kaut arī tā vairs nav nekāda fantastika. Šogad notikušajās tehnoloģiskajās izstādēs kompānija „Panasonic” jau tika demonstrējusi caurspīdīgu ekrānu, kas ir iebūvēts mēbelēs. Kopskatā tas izskatās kā iestiklots skapītis, vien nospiežot podziņu stiklā atainojas attēls. Tiesa, ka tas ir tikai prototips.Līdz veikala plauktiem šādam ekrānam vēl tāls ceļš ejams, taču tas ir tikai laika jautājums. Monitoru sakarā šī tehnoloģija ir ļoti noderīga.

Ļoti bieži atgadās, ka darba vietas ir iekārtotas netālu viena no otras, tādēļ, ja Jums rodas vēlme parunāties ar kolēģi, Jums nākas izrausties ārpus monitora zonas. Savukārt, ja mūsu rīcībā būs caurspīdīgi monitori, tad šāda veida nepieciešamība atkritīs.

Tiesa, ka šāds ekrāns šķiet ļoti inovatīvs un stilīgs.

Ceļš līdz šādai tehnoloģijai bija ļoti garš, jo nācās atrisināt vienu problēmu – ko darīt ar ietvaru, kur ierasti tiek iebūvēts gaismu diožu apgaismojums. Pateicoties OLED, zuda arī apgaismojuma nepieciešamība. Tādējādi, ir atlikuši pavisam nedaudz soļi līdz darbderīgam caurspīdīgam monitoram.

Un nobeigumā ielūkosimies tālajā nākotnē, kad kļūdām gluži vienkārši vairs nepaliks vietas. Pagaidām monitora darbību nodrošina divi vadi – elektriskajai strāvai un attēla pārraidīšanai. Ja datora datus ir iespējams pārraidīt ar Wi-Fi starpniecību vai arī izmantojot „Bluetooth” sakarus, tad pagaidām vēl nav iespējams atteikties no elektrības vada. Šī tehnoloģija atrodas izstrādes stadijā. Tādējādi, pagaidām dizaineriem nāksies meklēt veidus, kā būtu iespējams paslēpt vadus galdā, lai tie nekristu acīs.